Gönderen Konu: Gökçeada  (Okunma sayısı 43 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı peri

 • Moderator
 • Biz Bir Aileyiz
 • *****
 • İleti: 25.407
 • Cinsiyet: Bayan
 • BİZ BİR AİLEYİZ
Gökçeada
« : Mayıs 13, 2008, 00:21:49 »
GÖKÇEADA
            Gökçeada denince aklınıza sadece deniz, güneş kumsallar ve gece yaşamı olan bir yer gelmesin, aynı zamanda dünyanın en bol oksijenli bölgesi, farklı kültür ve dinlerin buluştuğu, mitolojide ve destanlarda oldukça işlenen, dünyanın en eski medeniyetlerinin barındığı bir yerdir.             Kısa bir gemi yolculuğundan sonra Kuzulimanı'na ulaştığınızda karşınıza çorak topraklar çıktığında (Gökçeada'nın eski adı İmroz'dur ve ''çorak topraklarda bereket tanrısı'' anlamına gelmektedir.) genelde Ada'ya ilk gelenler hayal kırıklığına uğrar ama unutmayın ki bir ada uzun süre ayakta kalabilmesi için asıl yerleşimi, güzellikleri ve gizemi içerlerde saklamıştır.
           Gökçeada pansiyonlar, moteller, oteller ve apartlar yaygınlaşmakta ve zaman içinde kalitelerini arttırmaktadırlar. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin durumları düzeldikçe, tesisler daha da güzelleşmektedir.
            Pansiyonlar: Pansiyonculuk daha çok Gökçeada Merkez, Yeni Bademli ve Uğurlu Köyü'nde yaygındır. Şahinkaya, Eşelek ve Şirinköy'de de yeni yeni başlamaktadır.             Motel ve Oteller: Genelde Merkez ve Kaleköy'de yoğunlaşmıştır. Şimdilik yıldızlı otel bulunmamakta ama özel belgeli oteller bulunmaktadır.   Gökçeada'dan neler satın alabilirsiniz?             En çok bulunabilecek şey doğal katkısız Ada zeytinyağıdır. Ada kekiği ve adaçayı da alabilirsiniz. Ev yapımı Ada şarabı,  yine zeytinyağlı sabun, salça, pekmez, köy peyniri, şifalı bitkiler, kekik ve çam balı, mevsim meyveleri ( yaygın olarak, dut, incir, ayva, kayısı, üzüm, kavun, karpuz) ve Ege balıklarının en iyilerini alabilirsiniz   
Ne zaman ve nerede denize girebilirsiniz?
             Gökçeada'nın Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ayları deniz turizmi açısından en elverişli aylarıdır. Deniz ve hava sıcaklıkları buna uygundur. Bir hatırlatma da yapalım, rüzgar hangi yönde esiyorsa ters istikamette deniz dalgasız, akıntısız bir durumda olur. Rüzgar istikametli yerler ise yelken, sörf gibi sporlara meraklılar için idealdir. Gökçeada'da kumsal seçenekleri de bulunmaktadır: İnce kumlu, küçük taşlı, taşlı, kayalık, orman dibi, sadece denizden ulaşılabilen vb.
TOPLUM VE NÜFUS
            Gökçeada, ilçe merkezi ve 9 köyden oluşmaktadır. Bu köyler: Kaleköy, Tepeköy, Uğurlu, Eski Bademli, Yeni Bademli, Eşelek, Zeytinliköy, Şirinköy ve Dereköy'dür. Son sayımlara göre merkez nüfusu 7,100, köyler nüfusu 1,500 olmak üzere toplam 8,600 kişidir. Kaleköy, Tepeköy, Eski Bademli, Zeytinliköy ve Dereköy Rum köyleridir. Buralarda Türklerde yaşamakta ve bir arada kardeşçe yaşamaktadırlar. Farklı kültür ve dine mensup Türk ve Rum asıllı Türk vatandaşları kardeşlik içinde yaşamakta ve iki tarafta kültürlerini geliştirmektedir.
SOSYAL HAYAT
            Gökçeada Anadolu'nun bir çok vilayetinden gelme insanımız yanında, Rum vatandaşlarımız kardeşçe yaşamaktadır. Rum vatandaşlarımız tüm ibadetlerini rahatlıkla yapabilmekte, örf, adet ve geleneklerini yaşatmaktadırlar. Öyle ki Anadolu'da kilise ve manastır sayısı en fazla olan yerdir. Bunlar rahat bir şekilde tamir ve onarım görebilmekte ve amacı dışında kullanılmamaktadır. Gökçeada'da bu iki farklı toplum, aralarında kız ve oğlan alıp vermektedirler. Bayramlarını, sevinçlerini ve kaderlerini birlikte yaşamaktadırlar. İki toplumun dini ve milli bayramları birleşince senenin büyük kısmı kutlamalarla, festivallerle ve panayırlarla geçer.
SAĞLIK
            Ada'da 25 yataklı bir Devlet Hastanesi (Üroloji, Genel Cerrahi, Dahiliye, Diş, Laboratuar, Röntgen, Anestezi, Ameliyathane ve Acil Poliklinik) ve merkezde bir Sağlık Ocağı bulunmaktadır. Sahil Sağlık Denetleme Merkezi Baştabipliği de faaliyetlerini sürdürmektedir. Hastanenin kendine ait bir ambulansı bulunmaktadır.
EĞİTİM
            Şehir merkezinde 2 ve Yeni Bademlide de 1 tane olmak üzere 3 İlköğretim Okulu bulunmaktadır. Gökçeada Çok Programlı Lisesi, Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi olmak üzere üç lisede orta öğretimi karşılamaktadır. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'ne bağlı Gökçeada Meslek Yüksek Okulu da Bilgisayar Programcılığı, İşletme ve Turizm bölümleri ile eğitim vermektedir. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin Bir Uygulama ve Araştırma bölümü de bulunmaktadır. Gökçeada Halk Eğitim Müdürlüğü ve Halk Kütüphanesi de faaliyet göstermektedir. Halk Eğitim Müdürlüğü'nde bilgisayar, dikiş-nakış, kuaförlük ve İngilizce kursları verilmektedir.
EKONOMİ
            Gökçeada ekonomisi, tarım, hayvancılık, balıkçılık ve turizme dayanmaktadır. Tarım olarak, zeytincilik, bağcılık ve sebzecilik öne çıkmaktadır. Yoğunlukla, kırmızı biber (közlemelik ve salçalık), bostan, ayçiçeği, fasulye, domates, bamya, çilek ve üzüm yetiştirilmektedir. Meyve ağacı olarak, zeytin, elma, kiraz, badem, ceviz, armut, yaban ahlatı, dut, kara dut, şeftali, bardak eriği, vişne, kayısı ve ayva bulunmaktadır. Ada'da Zeytinyağı fabrikası (devletin ve özel sektörün), şarap imalathanesi bulunmaktadır. Hayvancılık, genelde küçük baş hayvancılığa dayanmaktadır. Ada'nın kendine has İmroz koyunu bulunmakta ve yabani olarak yaşamaktadır. Karadenizli vatandaşlarımızda büyük baş hayvancılık yapmakta ve Ada'nın süt ihtiyacını karşılamaktadırlar. Ada'da sütü işlemek için kamu ve özel sektörün mandıraları bulunmaktadır. Deve kuşu yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Arıcılıkta; kekik, çam ve çiçek balı elde edilmektedir. Ada'da 156 adet kayıtlı pansiyon bulunmakta, yaz aylarında bu rakam 200'ü geçmektedir. Genelde yaz aylarında sayısız otel ve restaurant faaliyete girmektedir. Kış aylarında av sezonunun açılmasıyla,  Ada'da bir hareketlilik olmaktadır. Konumu itibari ile zengin deniz ürünlerine sahip Ada'da her an taze balık bulunabilmekte ve bunlar önemli bir ekonomik değere sahiptir. İçeride tüketilemeyen balıklar ilçe dışında satılmaktadır.   
ORMANLAR
            20,000 hektar kullanım alanı olan Gökçeada'da, 8,000 hektar ormanlık alan bulunmakta, bu alanın çoğunluğunu dev çam ormanları oluşturmaktadır. Bununla kalınmamakta ve ağaçlandırma çalışmaları da hızla devam etmektedir. Ada zeytin ağaçları bakımından da zengindir. Ada'da 600 yaşında çınar ve zeytin ağaçları da bulunmaktadır. Zeytin ağaçlarının cinsi, Ada'ya özgün olup, az asitli ve yağlık zeytindir.
KUMSALLAR
            Ada'mızı çepeçevre (95km.) saran sahil şeridi, irili ufaklı kumsallara sahiptir.
Şu an pek çoğu bakir bir durumda olan kumsallar, dünyanın en temiz sahilleri olarak bilinmektedir. Aydıncık, Gizli Liman, Yuvalı, Uğurlu, Pirgos, Lazkoyu, Kuzulimanı, Sualtı Milli Parkı'nın da içinde bulunduğu Yıldızkoy, Mavikoy, Yelkenkaya en önemli plajlarıdır. Güney sahilleri ipek gibi kum, kuzey sahilleri çakıllıdır. 30 km. uzunluğundaki Ada'nın 27 km.lik bölümünde denize girilebilir.
HAYVANCILIK
           Ada Türkiye'nin tek yabani koyun potansiyeli olan bölgesidir. Küçük baş hayvanlar serbestçe meralarda otlamakta, zengin su kaynaklarından faydalanmakta, bol bol taze yaban kekiği tüketmekte ve ormanların içinde uyuyabilmektedir. Annesinin sütünü doğal yaşamda tamamen ve gelişene kadar emdiği içinde Ada kuzuları gerçek süt kuzusudur. Özgür olarak gezdikleri içinde eti yağsızdır. Büyükbaş hayvancılık da yapılan Ada'da sütlerin değerlendirilmesi amacıyla mandıra bulunmaktadır. Doğal yollarla beslenen bu hayvanların peynir, kaşar ve tereyağı çok leziz ve katkısızdır.
ARICILIK
            Ada'da bolca kekik ve buna benzer bitkiler yetiştiği için kekik balı üretimi revaçtadır. Gökçeada'da yaklaşık 2.000 arı kovanı bulunmaktadır. Dev çam ormanlarında da başka katkısı olmayan çam balları da üretilmektedir. Mart, Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarında dağlardaki çiçeklerden kaliteli çiçek balı da elde edilir. Ayrıca kaliteli polen üretimi de yapılır. Ada'da üretilen kekik balı pek çok derde devadır. En iyi kekik balı üreticileri, Gökçeada merkezde, Tahir İnan, Ferit Yazıcı, Reşat Zazoğlu, Uğurluköy'de, Mustafa Çam (resimde görülen Mustafa ÇAM'a ulaşmak için 0 286 897 61 58'i arayabilirsiniz.), Şirinköy'de Hayri Ağa'dan temin edilebilir. Arılar gezdirilmediği için ballar birbirine karışmaz. Çam ormanında sadece çam, kekiklik bölgelerde kekik, ve bahar aylarında çiçekli bölgelerde çiçek balı üretilir.
AVCILIK
            Gökçeada'da çeşitli av hayvanları barınır. Bunların en önemlileri, keklik, ada tavşanı, sığırcık, yaban güvercini, yaban ördeği, bıldırcın ve yaban kazıdır. Bunların yanında sincap, kaplumbağa, karabatakta çok görülür. Avcılık düzenli olarak yaptırılmaktadır. Av sezonu dışında avlanmaya izin verilmemektedir. Yasaklar tam uygulandığı için av hayvanlarının düzenli şekilde üremeleri mümkün olmaktadır. Av sezonlarını ve avlanma koşullarını ana sayfamızda devamlı güncellemekteyiz.
BALIKÇILIK
            Ada konum itibari ile çeşitli balıkların barınağı ve geçiş bölgesidir. Özellikle levrek, eşkina (kaya levreği), sinarit, karagöz, lüfer, orfoz, orkinos, izmarit, istavrit, mercan, kolyoz, uskumru, sarpa, çipura, barbun, sargoz, tombik, kefal, ve sardalye çokça çıkmaktadır. Sualtı dünyasının sadece temiz denizlerde yaşayan canlıları, ıstakoz, ahtapot, kalamar, dilbalığı, karides, midye çeşitleri bolca bulunmaktadır. Sadece Ege Denizi'nde yaşayan orfoz ve orkinoslarında üreme bölgesidir ve bu canlılar koruma altındadır. Profesyonel balıkçılığın yanında amatör balıkçılıkta yaygındır. Özellikle sualtı zıpkın avcılığı, ve karadan olta balıkçılığı da gelişmiştir.
SÜNGERCİLİK
           Ege'nin süngercilikte gözbebeği Gökçeada'da bir zamanlar 200 tekne birlikte sünger avına çıkardı. Bir hastalıktan ötürü uzun yıllar Ege Denizi'nde süngercilik yapılamamıştır. Gökçeada'da 25 çeşit sünger yaşamakta ve çevre adalara doğru yayılmaya başlamaktadır. Yakın gelecekte de eskisi gibi Gökçeada süngerciliğin tekrar başkenti olacak ve Ege Denizi'ne hayat verecektir.
BAĞCILIK
        Ada'da çavuş ve kara üzüm oldukça yaygın olarak yetişir. Bu üzümler şarapçılık ve pekmezcilik açısından üstün değere sahiptirler. Normal tüketimde de kalitesi iyidir, özellikle kansızlık ve karaciğer hastalarına iyi gelmektedir. Ada'da ev yapımı şaraplar bulunmaktadır.
ZEYTİNCİLİK
        Ada'da yüzyıllar boyu zeytincilik gelenekselleşmiştir. Yaklaşık 200 bin zeytin ağacı mevcuttur. Son zamanlarda Gemlik tipi sofralık zeytin üretimi de yapılmaya başlanmıştır. Ada'da 600 yıllık zeytin ağaçları bile bulunmaktadır. Ada zeytinleri genelde yağlıktır. Ada'da günlük 40 ton sıkma kapasitesi olan son sistem kontini zeytin yağ fabrikası ve sulu baskı fabrikaları bulunmaktadır. Zeytinler günü gününe sıkıldığı için asit yok denecek kadar az ve nefaseti yüksek yağlar elde edilmektedir. Prinası yakacak olarak değerlenmektedir. Ayrıca saf zeytinyağından yapılan sabunların da kalitesi yüksektir. Bölge zeytincilik için devlet tarafından da desteklenmekte ve teşvik kredileri verilmektedir. MADENLERİ    50-60 sene evvel işletilmeye çalışılmış olan iki demir cevheri (pirit) yatakları ve granit Ada'nın ortasında dağlık bölgede bulunur. Ayrıca muhtelif yerlerde kalitesi pek iyi olmayan linyit yatakları bulunur. Yalnız Ada'nın Nerimata mevkiinde ve Kuzulimanı'ndaki linyit yataklarını 1874 senesinde bir Alman firması işletmiştir. Halâ iki tane galerisi görülebilir. Ada'da demir madeni ve granit bolca bulunmaktadır.
İLETİŞİM
     Türkcell Ada'nın birçok yerinde, Telsim ve Avea ise Merkez ve Kaleköy'de hizmet vermektedir. Diğer GSM operatörlerinin baz istasyonları yoktur. Ada'nın her yerinde telefon vardır. Ada'da üç adet Internet Cafe bulunmaktadır.
BANKALAR
    Gökçeada'da T.C. Ziraat Bankası ve T.C. İş Bankası bulunmaktadır. Her iki bankanın da ATM makineleri mevcuttur. Bu bankaların post (kredi kartı) makineleri otellerde ve alış-veriş merkezlerinin çoğunda kullanılmaktadır.
EĞLENCE
    Ada'da yaşam güneş ve denizden ibaret değildir. Geceleri de en az gündüz kadar hareketli ve eğlencelidir. Konaklama ve eğlence yerlerinin birbirinden farklı yerlerde olmasından dolayı, eğlence mekanlarını, gelen turistlere gürültü kirliliği yaşatmaz.  Ada'da bar, disko, kafe, balık restaurant ve taverna yeterince bulunmamaktadır. Şu an Gökçeada Ege ve güney sahillerine oranla sessiz ve mütevazıdır. Her geçen gün bunlara yenileri eklenmektedir. Gökçeada'da yazın film festivali düzenlenmektedir. Genellikle yaz aylarında, konserler, basketbol, voleybol, plaj voleybolu, tavla turnuvaları, uçurtma şenlikleri, 1 Temmuz Kabotaj Bayramı'nda su sporları müsabakaları, toplu sünnet şenlikleri, tiyatro gösterileri, güzel sanatlar sergileri olmaktadır. Yaz aylarında su kayağı ve sörf için malzeme kiralayabilir ve unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Çevrimdışı peri

 • Moderator
 • Biz Bir Aileyiz
 • *****
 • İleti: 25.407
 • Cinsiyet: Bayan
 • BİZ BİR AİLEYİZ
Ynt: Gökçeada
« Yanıtla #1 : Mayıs 13, 2008, 00:35:07 »

 
szi böyle bir manzara karşılar ilk önce ..aldanmayın :)
 

 
kahvehaneleri meşurdur .......kahve ve çok güzel şaraplar bulabilirsiniz bu kahvelerde :)
 Çevrimdışı peri

 • Moderator
 • Biz Bir Aileyiz
 • *****
 • İleti: 25.407
 • Cinsiyet: Bayan
 • BİZ BİR AİLEYİZ
Ynt: Gökçeada
« Yanıtla #2 : Mayıs 13, 2008, 00:41:42 »

 
madamın kahvesinde mutlaka bi kahve içmelisiniz....kaleköy :)
 


 
kaleköy :)
 

« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2008, 13:51:45 Gönderen: peri »

Çevrimdışı peri

 • Moderator
 • Biz Bir Aileyiz
 • *****
 • İleti: 25.407
 • Cinsiyet: Bayan
 • BİZ BİR AİLEYİZ
Ynt: Gökçeada
« Yanıtla #3 : Mayıs 13, 2008, 00:51:48 »
 
askeri birlik her sabah eğitimini askeriye sınırlarında deil adanın sokkalarında yapar :)
 


 
kuzu limanı ...adaya burdan giriş yaparsınız...mecburi istikamet :D
 
 

Çevrimdışı peri

 • Moderator
 • Biz Bir Aileyiz
 • *****
 • İleti: 25.407
 • Cinsiyet: Bayan
 • BİZ BİR AİLEYİZ
Ynt: Gökçeada
« Yanıtla #4 : Mayıs 13, 2008, 00:56:55 »
neyse herşeyi paylaşırsak gezmenin zevki kalmaz ;D
 
mutlaka gidilip kalınması gereken bi yer......
 
doğası ..sakinliği..temiz havası...suyu.....hayatın yaşanışı......
 
teknolojiden.....gürlütüden.....şehir karmaşasından...kısacası herşeyden uzakta bir tatil geçirmek isteyenler çok beğenicek burayı :)
 
NOT: eğer gittiğinizde mahsur kalmak istemiyosanız adada haziran ve ağustos ayları arasındaki süreyi tercih edin ...yoksa mahsur falan kalırsınız karışmam :D ben 4 gün fazladan kalmak zorunda kalmıştım :D

Çevrimdışı jasmine

 • Biz Bir Aileyiz
 • ****
 • İleti: 1.938
 • Cinsiyet: Bayan
 • #sweet angel#
Ynt: Gökçeada
« Yanıtla #5 : Mayıs 13, 2008, 13:43:32 »
;D
Denisleri Sevıyorsan Dalgaları da Seveceksin!!

Çevrimdışı ÖzNuR

 • Biz Bir Aileyiz
 • ****
 • İleti: 23.653
 • Cinsiyet: Bayan
 • ben güzelden anlarım :) :)
Ynt: Gökçeada
« Yanıtla #6 : Mayıs 13, 2008, 14:25:12 »
hadi gidek ;D
Deniz Gözlüm Benim Senin İçin Hazırım
Eğer Ölüm Gerekse Ölmeye Giderim
Yemin Olsun Seninim Çocuklar Gibi Şen'im
O Deniz Gözlerinde Hayat Bulur Bedenim...

Çevrimdışı peri

 • Moderator
 • Biz Bir Aileyiz
 • *****
 • İleti: 25.407
 • Cinsiyet: Bayan
 • BİZ BİR AİLEYİZ
Ynt: Gökçeada
« Yanıtla #7 : Mayıs 13, 2008, 14:26:56 »
gidelim falla ...süper bi yer....ailem orda yaşarken ben burda üni.deydim tatillerde gidip gelemiyodum :D zaten bi kere gidim dedim onada pişman oldum ..mahsur kaldım :D