Gönderen Konu: İzmir-Çeşme  (Okunma sayısı 38 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SanSaR

 • Biz Bir Aileyiz
 • ****
 • İleti: 13.728
 • Cinsiyet: Bayan
İzmir-Çeşme
« : Haziran 17, 2008, 13:34:57 »


 
Ege Bölgesinde, İzmir iline bağlı Çeşme ilçesi, 80 km. uzaklıkta Anadolu'nun batıdaki en uç noktasıdır. Yüzölçümü 2601 km2 dir. Doğu'dan Urla ilçesi, güneyden ve batıdan Ege Denizi , kuzeyden ise Karaburun ilçesi ile komşu olan Çeşme'nin; Yunanistana bağlı Sakız Adasına uzaklığı 8 mil dir. Üç tarafı denizle çevrili Urla yarıadasının batıya uzanan kısmı Çeşme yarımadası olarak anılır. Çeşme'de dağların denize dik inmesi, görkemli doğal güzellikler yaratmıştır. Arazi genellikle taşlık ve kayalık tepelerle kaplı olup, tepelerin arasında küçük ovacıklar yer alır. Arazi çoğunlukla eğimlidir. Toprak yapısı çakıllı, kumlu, kireçlidir. Bazı bölgelerde tınlı ve kalkerli satıhlar vardır. Sayısız koyları, berrak denizi, güneşi, ince kumları, deniz içinde kaynayan kükürtlü suları, yarımadanın 29 km yi bulan kıyıları boyunca dağılmıştır. Şifne, Küçük liman , Pırlanta, Paşa limanı, Ilıca plajı, Çiftlik, Altınkum, Çatal azmak, Sakızlı koyu, Tekke plajı, Ayayorgi ve değişk isimlerde yirmiye yakın kumsalı vardır.

 
Çeşme, kuzey rüzgarlarını almadığı için durgun suları olan Altınkum, Pırlanta, Tursite gibi muhteşem koylara sahiptir.Aynı zamanda ILDIRI beldemiz Tunç çağından kalma çok önemli tarihi eserlerle bezenmiştir.
Eskiden cüzzamlıların yaşadığı bir manastır olduğu söylenen
AYAYORGI,
yarım ay şeklinde doğal bir koydur.


beach clublar mevcuttur.
***

İlçe merkezinin 5 km. doğusunda bulunan Ilıca, körfezi ve özellikle 2 km.'ye yakın uzunluktaki geniş plajı, beyaz incecik kumları, deniz içinde kaynayan termal suyu ile önemli bir konum içerir. Yıldızburnu mevkiinde denizin içinden kaynayan şifalı sıcak termal suyundan herkes yararlanmaktadır. Kuzey-güney hattına bağlı olan ve pek çok kaynaktan beslenen termal su, kalker sarı kil, volkan tüfleri arasından çıkar ve genellikle çatlaklardan gelen mağmatik sulardan oluşur. En önemlisi 55 derece sıcaklığında olan Topan (Hamidiye) termal suyudur. Ilıca'da Yıldız mevkiinde 1985 yılında kurulan Çeşme Yelken Kulübü; Türkiye'nin en hızlı büyüyen, en büyük tekne filosuna sahip, milli takıma sporcu yetiştiren başarılı bir kulüptür. Yakın mevkiide bulunan ve yaklaşık 5 km. uzunluğunda çok güzel plajlara sahip Boyalık koyu
Ilıca Plajının karekteristik özelliklerini taşır.

Çeşme Sheraton'un bulunduğu da yerdir ayrıca ılıca.
gruplarda ve kalabalık dönemlerde
alternatif otel Hotel İN-KİM Beach'tir.yine ılıcada BHU (Bolulu Hasan Usta) ve Özsüt
o civarın ünlü süt tatlıcılarındandır.
***

her ne kadar Kumrucu Şevki en iyisidir denilse de
sürekli soğuk gelen kumruları ve sabaha karşı 4'den sonra
insan selinin yaşanması diğer kumruculara olan ilgiyi arttırmıştır.
bunun yanında h.sonları
televole ünlülerinin birçoğuna rastlamanız da olasıdır.
Hıncal Uluç'a sorarsanız da favorisi istisnasız Kumrucu Hüseyindir .)

benim tercihim; Kumrucu Serkan'dır  ;) [/i]
[/size][/font]
Belediyenin yeni düzenlediği sahilde geçtiğimiz sezon
yeni bir mekanla kapasitesini ve popülerliğini arttıran Serkan kardeşimiz genç yaşında eğlence sektörünün kralı olmaya adaydır.

***
Çeşme ilçesine bağlı, Çeşme'ye 7 km. uzaklıkta bir beldedir. Türk - Yunan karışımı Ege mimari özellikleriyle parke taşlı arnavut kaldırımlarıyla, yüzyıl öncesinden kalan yeldeğirmenleriyle ve sakız bahçeleri ile sevimli[/color] antik bir kasabadır, Alaçatı. 1874 yılında yapılmış Ayios Kostantinos kilisesi camiye dönüştürülmüştür ve Pazaryeri camii olarak bugünde heybetle yükselir.
[/font]Her yıl haziran ayının son haftasında yapılan "Uluslararası Çocuk[/co[/color]lor] ve Gençlik Tiyatroları Festivali" ne Dünya'nın çeşitli ülkelerinden topluluklar katılır. Doğal Alaçatı limanı, devamlı esen rüzgarına rağmen dalgasız denizi ile Dünya'da sörf yapmaya elverişli nadir merkezlerden biridir. Ayrıca rüzgar almayan pırıl pırıl kumlarıyla meşhur Çark ve Piyade plajları çok güzeldir. Yapılmakta olan yalı, yat limanı ve havaalanı projesi turizm potansiyelini önemli ölçüde artıracaktır.
[/color]
istanbul'dan gelen yerli turistler Alaçatı'da bir çok mekan alıp
işletmeye başlamışlardır. geçen sene Sezen Aksu'nun Çeşme'de verdiği konserden yaklaşık 1-2 ay sonra Alaçatı'ye gelip tesadüf karşılaştığımız bir yerde masamıza içki göndermesi Alaçatıya ve s.aksu'ya olan hayranlığımı bir kez daha perçinlemiştir .)


***
Erythrai, Lidya ve daha sonra da Persler'in eline geçer. Pers boyunduruğuna karşı diğer İon kentleri gibi ayaklanmaya katılan kente, bütün İon kentleriyle birlikte İ.Ö. 334'te İskender, bağımsızlığını kazandırır. İskender'in ölümünden sonra çıkan kargaşalar sonucu bir çok el değiştiren Erythrai Pergamon (Bergama) Krallığı'nın eline geçer. İ.Ö.133' te Roma İmparatorluğu içinde özgür bir kent statüsü kazanır. Bu dönemde şarabı, keçileri, değirmen taşları ve kadın kahinleri Sibyl ile Herophile ile ün kazandı.
İ.Ö.1 yy.'da depremler, savaşlar ve Romalı komutanların yağmaları yüzünden büyük yıkıma uğrayan yöre; 16.yy'dan sonra İlderen ve Ildırı adlarıyla anılmaya başladı.

Şehirde 1963-1966 yılları arasında Prof.Hakkı Gültekin ve sonraları Prof. Ekrem Akurgal tarafından kazı çalışmaları yapılmıştır.
İlkönce M.Ö. 3.yy. sonlarında yapıldığı sanılan akrapolün kuzey yamaçlarındaki antik tiyatro torak altından çıkarıldı. Akrapol'ün en yüksek düzlüğünde yapılan araştırmalarda da Athena tapınağına ait kalıntılar bulundu.

Şehrin etrafının 5 km. uzunluğunda surla çevrili olduğu anlaşıldı. Tiyatro kısmen açığa çıkarıldı ve restorasyon çalışmaları yarım kaldı. Araştırmalarda akrapolde M.Ö.6. ve 7.yy'dan kalma çanak, çömlek, taş ve topraktan figürler bulundu. Bunlar Erythrai şehrinin en eski tarihi buluntularıdır.

Erythrai Oteli'ne ait adaya belirli saatlerde tekneyle gidebilir.
sınırsız içki ve yiyecek ile güzel vakit geçirebilirsiniz.
geçtiğimiz sezon bilezik fiyatı sanırım 30 YTL idi.

***
ULAŞIM ve KONAKLAMA

İzmir`e 77 Km`lik dar bir asfalt, 80 Km`lik otoyol olmak üzere iki yol`la bağlanan Çeşme`nin ulaşım merkezi İzmir`dir. Kara, Hava ve Deniz yoluyla gelen turistler önce İzmir`e Çeşme ve Ildırı`ya çalışan otobüslerle turizm mevsiminin en kalabalık günlerinde dahi ihtiyacı rahatlıkla karşılar.Kışın 07-19 arası her 45 dakikada bir, yazın 06-21.30 arası her 20 dakikada bir otobüs seferleri vardır.
Alaçatı`ya uğradıktan sonra sırasıyla Ilıca ve Şifne`den geçerek Ildırı`ya giderler.Çeşme otobüsleriyle gelen yolcuların ilk durağı Alaçatı`dır. Şifne ve Ildırı istikametine gitmek üzere bu otobüslere binen yolcular burada veya ikinci durak olan Ilıcada inmelidirler. Ilıca`dan Çeşme merkezine olan uzaklık 6 km`dir. Ilıca`dan hemen sonra (2km) Altınyunus durağı ve daha sonra da Boyalık
Koyu boyunca sıralanmış Tatil Köyü ve dinlenme tesislerinin duraklarında inilebilir. Ilıcadan Çeşme`ye kadar olan sahil şeridi Türkiye'nin en temiz plajları arasındadır. Çeşme ilçe merkezi, otobüs ve minibüslerin son durağıdır.Çiftlik, Dalyan, Alaçatı, Reisdere, Ovacık ve diğer plajlara minibüs ile belediye otobüsleri çalışmaktadır. Çeşme doğal ve coğrafi yapı gereği yaygın ve geniş yerleşim alanlarına sahiptir. Bu alanlar arasında ulaşım, sistemli bir biçimde sağlanmaktadır.
Bunun yanında Çeşme`de bulunan otobüs şirketleri sayesinde direk olarak şehirlerarası seyahat etmek de mümkündür. Turizmin yoğun olduğu yaz aylarında sabah ve akşam saatlerinde günde iki kez olmak üzere İstanbul ve Ankara`ya düzenli otobüs seferleri vardır. Bunun yanında Pamukkale Turizm otobüsleriyle Çeşme`den başlayarak İzmir, Aydın, Muğla, Bodrum, Marmaris, Kaş, Kalkan, Antalya ve Alanya`ya kadar seyahat edebilirsiniz.
Yunanistan`dan Çeşme`ye deniz yoluyla giriş yapan turistler Sakız Adası (Chios) Çeşme arasında çalışan Türk ve Yunan feribotlarıyla taşınır. Ada ile Çeşme arası bir saattir. Ayrıca Türkiye`den çıkış yapacak turistler Çeşme`den İtalya`nın Bari, Brindisi Limanlarına yolcu taşımacılığı, kış aylarında ise Trieste Limanına RO-RO seferleri mevcuttur.


Çevrimdışı ÜçİkiBir

 • Biz Bir Aileyiz
 • ****
 • İleti: 25.835
 • Cinsiyet: Bay
 • I can't take my eyes off you.
Ynt: İzmir-Çeşme
« Yanıtla #1 : Haziran 17, 2008, 13:41:54 »
çok güzel bi yer burası ya

yıllık izinimi alabilirsem izmire veya balıkesire gitmeyi düşünüyorum :ok

Teşekkürler demet hatırlattığın için :D
   

Çevrimdışı EnTeR

 • Biz Bir Aileyiz
 • ****
 • İleti: 18.296
 • Cinsiyet: Bayan
 • .....freedom.....
Ynt: İzmir-Çeşme
« Yanıtla #2 : Haziran 17, 2008, 13:43:51 »
annem iki yıldır tutturuo ama biz pek gitmek istemioruz bu sene kurtuluş yok sanırım :D
"Gerçekçi Ol, İmkansızı İste..."

Çevrimdışı chern

 • Biz Bir Aileyiz
 • ****
 • İleti: 43.091
 • Cinsiyet: Bayan
 • ..CaRameLia..
Ynt: İzmir-Çeşme
« Yanıtla #3 : Haziran 17, 2008, 13:46:41 »
balıkesiri seviorumm benn izmire gitmedmm hic
Cocuk OLsam YéNiDén..
SaDécé Dü$tüğüm İcin CaNım Acısa...
Cok Ko$tuğum iÇin çaRpsa KaLbim...

Çevrimdışı SanSaR

 • Biz Bir Aileyiz
 • ****
 • İleti: 13.728
 • Cinsiyet: Bayan
Ynt: İzmir-Çeşme
« Yanıtla #4 : Haziran 17, 2008, 13:51:22 »
İzmir Benim 2.memLeketim Fırsatını BuLan gitsin görsün derim asLında Türkiyenin her yeri güzeL zamanın ve paran oLacak O Tarihi güzeLLikLeri iLe göreceksin